Incentivní zájezd Amsterdam
Fotky a vyprávění z firemního zájezdu
Amsterdam
Hlavní město říše tulipánů, grachtů, sýrů, větrných mlýnů, dřeváků a jízdních kol. Hlavní město malířských mistrů Rembrandta, Vermeera, Van Gogha.
Svobodné a tolerantní město, kde prožil nejklidnější roky svého života Jan Ámos Komenský.
Město s bohatou historií, ale i s odvážnou soudobou architekturou. O jednom slunném květnovém víkendu se nejúspěšnější nováčci jedné finanční skupiny vypravili poznat kypící atmosféru jeho ulic.
Hlavní body programu: Prohlídka okolí Amsterdamu a moderních částí města autobusem, návštěva pivovaru Heineken, projížďka lodí po grachtech v historickém centru, návštěva brusírny diamantů, projížďka po Amsterdamu na kolech, návštěva skanzenu Zaanse Schans v provincii Severní Holandsko Městečka Volendam a Edam, návštěva farmy s výrobnou sýrů
Počet klientů: 11 | Datum zájezdu: 07. – 09.05.2016| Hotel: Best Western Delphi Amsterdam ****
Co jsme zažili? Jak vypadal tento firemní zájezd na míru...
„Je 27 stupňů Celsia, máte velké štěstí! Minulý týden, při oslavě králových narozenin, byly dva stupně a sněžilo,“ zvesela nás na letišti vítá průvodce Jan.
Když je teplo, je třeba jít k vodě. Zamířili jsme tedy nejprve do čtvrti IJburg, kde se na jezeře nachází experimentální zástavba plovoucích domů. Žádné hausbóty, ale třípatrové domy houpající se na vodní hladině, s ponorem asi metr a půl a přivázané ke sloupům zapuštěným do jezerního dna. Když stoupne hladina, domy jednoduše stoupnou s ní. A obavy, že se nedostanete z domu či do něj, jsou také liché. Jednotlivé budovy jsou spojeny zavěšenými lávkami, které vedou až na břeh.
„Jediná nevýhoda je, že v zimě od vody táhne...“ prozrazuje Jan.
Historické centrum
Hlavním důvodem, proč jet do Amsterdamu, je však jeho historické jádro.
Původně středověký přístav postavený ve třináctém století na hrázi přes řeku Amstel je dnes bludiště uliček a grachtů plných úzkých a vysokých kupeckých domů ze sedmnáctého století.
Jejich sedlové střechy jsou charakteristické strmým sklonem a ve štítě každého správného kupeckého domu nesmí chybět vykukující trám s hákem na zvedání zboží. To se do domů ukládalo velikými okny, protože do úzkých chodbiček uvnitř domů by se žoky s bavlnou ani bedny s kořením nevešly.
Grachty
Ony pověstné holandské kanály, tvoří v Amsterdamu dopravní síť soustředěnou okolo bývalého ústí řeky Amstel do moře.
Hlavních pět vytváří okolo starého přístavu Damrak tvary rostoucích písmen U. Jsou lemovány stromy, kupeckými domy a hausbóty postavenými ze sto let starých tjalků.
Když cestovatelům vyhládne, ale pořád touží z plných plic dýchat atmosféru starého Amsterdamu, nejlepší volbou je restaurace D‘Vijff Vlieghen, U pěti mušek.
Pět mušek je pět starých kupeckých domů ze sedmnáctého století mezi ulicí Spuistraat a kanálem Singel, které ve čtyřicátých letech minulého století koupil starožitník a excentrik Nicholas Kroese. Otevřel zde restauraci s atmosférou tak unikátní, že se brzy stala místem setkávání umělců, herců a výstředních lidí z celého světa. Najíte se zde v bludišti pokojů a malých sálů s výzdobou typickou pro starý Amsterdam. V jedné místnosti můžete dokonce obdivovat čtyři originály perokreseb od Rembrandta.
Procházky městem
Při procházkách Amsterdamem si nemůžete nevšimnout hustého cyklistického provozu. Dlouhonozí Holanďané a Holanďanky s dlouhými plavými vlasy vlajícími daleko za kolem prosviští těsně vedle vás a ani nepřibrzdí. Cestovateli tak nezbývá, než neustále se rozhlížet a hbitě uskakovat. Ne nadarmo však existuje rčení „nemůžeš-li je porazit, přidej se k nim“. Učinili jsme tak i my. A není nic nad radost z jízdy na kole po Amsterdamu. Holandská kola jsou velká, rychlá a pohodlná. Město je protkáno sítí cyklostezek, na všech křižovatkách mají cyklisté své vlastní semafory. Projeli jsme tak čtvrť Jordaan, okolo Singelu se pak prosmýkli na východ města a udělali osvěžující zastávku u pivovaru Brouwerij ‘t IJ. Nakonec jsme se vrátili do centra, na trh s tulipány.
Tulipány
jsou snad nejholandštější ze všech symbolů Holandska. Jejich původ je však v horách střední Asie. Do Evropy se dostaly až v šestnáctém století z Turecka. Jejich semínka poslal do Evropy Ogier Ghiselin de Busbecq, vídeňský velvyslanec v Osmanské říši. Název tulipán se prý odvozuje od slova turban, neboť jejich květy svým tvarem připomínaly tuto orientální pokrývku hlavy.
Počátkem sedmnáctého století se tulipány začínají ve velkém pěstovat v Nizozemí právě proto, že chladné a vlhké počasí této severozápadní výspy Evropy jim nejvíce vyhovovalo.
Jejich obliba roste s rostoucím bohatstvím holandských obchodníků, čím dál úspěšnějších díky zámořskému obchodu. S jejich oblibou roste i jejich cena. Ve druhé polovině sedmnáctého století už mluvíme o tulipánové horečce. Lidé neváhají utrácet celá jmění za nové druhy tulipánů. Na konci sedmnáctého století však Holandsko ztrácí svou pozici na světové obchodní scéně a dochází ke splasknutí i tulipánové bubliny.
Dnes se ovšem ze staré znalosti tulipánů stal výnosný obchod a Holanďané jsou největšími producenty řezaných květin na světě. Mezi nimi samozřejmě kralují tulipány. Začátkem května ještě uvidíte v holandské krajině lány bílých, červených i žlutých tulipánů. Lidé z celého světa se sjíždějí na holandský venkov, aby jim ta krása neunikla.
Holandský venkov a větrné mlýny
Na holandském venkově vám však neunikne ještě jeden prvek v krajině. Větrné mlýny. Jejich příběh vám nejlépe povypráví lidé v severoholandském skanzenu Zaanse Schans. V Nizozemí se začínají masivně objevovat v šestnáctém a sedmnáctém století, kdy slouží především k pumpování vody a vysoušení polderů. Holanďané však ve své technické vynalézavosti nezůstali jen u toho. V roce 1593 vymyslel Cornelis Corneliszoon klikovou hřídel a využil ji ve svém větrném mlýnu. Dokázal tak přenést horizontální energii větru na vertikální pohyb pily na dřevo. Asi netušil, že tím odstartuje éru holandské nadvlády ve světových mořích, protože se tak mnohonásobně zrychlila stavba lodí. Větrné mlýny však našly uplatnění i v mnoha dalších oborech, třeba při výrobě malířských barev pro holandské mistry či při mletí koření, které přivážela holandská flotila z dalekých Indií. Dnes již mlýny byly překonány výkonnějšími dieselovými a elektrickými motory, v holandské krajině však stále stojí a některé dokonce díky skupinám nadšenců dále pracují.
Na naší cestě jsme poznali, že Amsterdam je živé město nabízející spoustu aktivit a zajímavostí, má bohatou historii, jejíž poznávání jde snadno prostřednictvím zážitků, a jeho přátelští a upřímní obyvatelé se cestovateli vždy rádi pochlubí něčím ze svých tradic i ze svých současných vynálezů. Jednoduše, Amsterdam je město, kam se vždy budeme rádi vracet, protože zde pokaždé objevíme něco nového.
Text a foto: Vítek Klouček
Zaujaly Vás zážitky našich klientů z Amsterdamu?
Chcete s Vaším týmem prožít něco podobného? Nebo naopak něco úplně jiného v kvalitě a stylu Incentive Travel? Spojte se s námi, zveme Vás na osobní schůzku. Rádi Vám ušijeme incentivní zájezd na míru...